مقالات

آموزش ساخت برد مدار چاپی – تولید pcb

ساخت-برد-مدار-چاپی

فیبر مدار چاپی دست ساز معمولا به عنوان پروژه یا در طراحی رباتیک به صورت موقتی به کار می‌رود .
فیبر مدار چاپی با نام PCB یا Printed Circuit Board شناخته می‌شود. برد مدار چاپی یا PCB در تمام مدارهای الکترونیکی استفاده می شود.

در این مقاله قصد داریم به آموزش ساخت برد مدار چاپی یا همان ساخت مدار را برای شما به زبان ساده توضیح دهیم با ما همراه باشید .

آشنایی با روش های مختلف ساخت برد مدار چاپی

راه های مختلفی برای ساخت برد مدار چاپی وجود دارد که باید بر اساس پیچیدگی مدار چاپی مورد نظر و امکاناتی که در اختیار دارید یکی را انتخاب کنید.

ساخت برد مدار چاپی با ماژیک ضد اسید

ساخت برد مدار چاپی با ماژیک ضد اسید

ساخت مدار چاپی با ماژیک ، این روش ساده معمولا توسط افراد مبتدی و در سطح مبتدی استفاده می شود وبرد مدار چاپی به دست آمده چندان تمیز و دقیق نخواهد بود.

این روش برای تولید برد در سطح متوسط و انبوه گزینه مناسبی تلقی نمی شود. مراحل ساخت مدار چاپی با این روش را در ادامه توضیح خواهیم داد.

1- ابتدا الیاف مس را با استفاده از کاغذ سنباده نرم یا غیره تمیز کنید و مطمئن شوید که لایه ای از چربی یا کثیفی روی مس نباشد.

2- سپس با استفاده از یک نشانگر رنگی ضد اسید که مخصوص این کار است، تمام خطوط لازم را روی فیبر برد مدار چاپی بکشید. زیرا در صورت بی کیفیت بودن در آب و اسید پس از طراحی و صرف تلاش زیاد امکان از دست دادن رنگ جادویی وجود دارد.

 3- یادتان باشد که از تماس دست با فیبر مسی به علت چرب شدن آن خودداری کنید، چرا که می تواند مشکلاتی را در مرحله اسیدکاری ایجاد نماید.

 4-می توانید از شابلون جهت ایجاد اندازه های واقعی برای قطعاتی مانند آی سی که پایه های آن از یکدیگر تقریباً یک دهم اینچ فاصله دارند، استفاده کنید و با قرار دادن آن روی مس، پیرامونش را با ماژیک مخصوص این کار که نوک تیز است بکشید.
با این روش قادر به پیاده سازی کل طرح مورد نظر خود روی فیبر خواهید بود.

5- پس از تکمیل طرح برد مدار چاپی، با گذاشتن فیبر درون اسید می توانید بخش های اضافی مس را حذف کنید.

 

ساخت برد مدار چاپی با استفاده از لتراست

2 3

لتراست مدار چاپی، این روش غیر دقیق است و برای تولید انبوه مناسب نیست.
ابتدا باید فیبر مورد نظر با استفاده از سمباده از هرگونه آلودگی پاک شود. سپس باید خطوط مورد نظر را با استفاده از لتراست الکترونیک روی فیبر بکشید.
برای این کار می توانید ابزاری مانند خودکار را روی دستگاه لترپرس فشار دهید تا خطوط به طور کامل روی فیبر چاپ شوند.
Letraset  اساساً همان فونتی است که به جای حروف از نقاط و خطوط مختلف استفاده می کند.

استفاده از پرینت لیزری و اتو، روش دیگر ساخت برد مدار چاپی

استفاده از پرینت لیزری و اتو، روش دیگر ساخت برد مدار چاپی

متداول ترین روش تولید برای مبتدیان چاپ لیزر و اتو می باشد که آسان است و نیاز به تجهیزات زیادی ندارد.
این روش اغلب برای آموزش دانش آموزان استفاده می شود و برای تولید انبوه مناسب نیست.

همانطور که از نامش مشخص است، ما به یک پرینت از طرح برد مدار چاپی نیاز داریم، با این تفاوت که باید لیزری و فقط روی کاغذ مخصوص تولید مدار چاپی یا گلاسه باشد!البته مدل پرینتر ملاک نیست فقط لیزری بودنش مهم است .

بعد از آن نوبت برش است. باید دور یکی از طرح ها را روی کاغذ گلاسه با قیچی برش بزنید، سعی کنید رنگارنگ ترین آنها را انتخاب کنید و مراقب باشید قیچی به قسمت هایی که جوهر چاپ شده است نرسد.

حال زمان آماده سازی فیبر مسی است. برای این کار ابتدا یک افیبر را به اندازه طرح برش دهید و سپس با مواد شوینده بشویید تا کثیفی نباشد و بعد از خشک شدن الیاف قسمت مسی را با سمباده بسیار ریز پولیش دهید تا کاملا یکدست شود!

حالا باید کاغذ را روی فیبر مدار چاپی بگذارید. یعنی سمت جوهر کاغذ و مس فیبر مدار چاپی باید رو به روی یک‌دیگر باشند. محکم باید روی کاغذ اتو بکشید تا با گرما و فشار اتو طرح انتقال پیدا کند. زمان متوسطی که اکثراً برای اتو کشیدن در نظر گرفته می‌شود 10 دقیقه است.

بعد از اتو کشیدن باید 5 دقیقه صبر کنید که فیبر مدار چاپی خنک شود. بعد از خنک شدن، فیبر مدار چاپی را 10 دقیقه داخل آب ولرم بگزارید .
بعد از کندن کامل کاغذ از روی برد، باید بگذارید برد الکترونیکی کامل خشک شود. حالا بررسی کنید بین ترک‌های PCB (مسیرهای مسی) و داخل سوراخ‌ها هیچ خورده کاغذی وجود نداشته باشد، در غیر این صورت این بخش داخل اسید پاک نمی‌شود و دردسرساز می‌شود. برای پاک‌سازی از مسواک و آب جوش می‌توانید استفاده کنید.

حالا باید برد الکترونیکی خودتان را داخل اسید مدار چاپی بگذارید. اسید مدار چاپی نباید سرد باشد و همچنین نباید گرم باشد.

اسید مدار چاپی را 1 الی 2 ساعت بگذارید درون دمای محیط قرار بگیرد. بهترین دما، دمای محیط است. مدت‌زمانی که باید درون اسید قرار دهید متغیر است و باید برسی کنید که هر وقت کل مس‌های روی برد الکترونیکی پاک‌شده بود فیبر مدار چاپی را از اسید مدار چاپی خارج کنید.

ساخت برد مدار چاپی به کمک چاپ لیزری و دستگاه حرارت دهنده

ساخت برد مدار چاپی با کمک لامینت و اشعه UV

این روش شباهت زیادی به روش استفاده از پرینت لیزری و اتو در ساخت برد الکترونیکی دارد و تنها تفاوت آن این است که از دستگاه حرارت دهنده یا پرس کارت به جای اتو بهره گرفته می شود.

ساخت برد مدار چاپی با کمک لامینت و اشعه UV

ساخت برد مدار چاپی به کمک چاپ لیزری و دستگاه حرارت دهنده

این روش برای کارهای بسیار حرفه ای و دقیق مناسب است و معمولا در کارخانه های PCB استفاده می شود.
در روش لامینیت ، ابتدا به کمک ماشین الاتی که در فضای اتاق ایزوله از گرد و غبار و اشعه فرابنفش فعالیت میکنند با استفاده از پرس و حرارت مخصوصی، روکشی از مواد حساس به نور را روی فیبر های مسی فراوری شده از انواع مختلف دو رو یک رو فایبر گلاس یا فنولیک یا الومینیومی، ایجاد میکنند.

سپس توسط ماشین آلات بسته بندی نیمه خودکار و نیروی انسانی در همان فضای ایزوله ، بسته بندی، سپس خارج و به انبار فرستاده میشوند.

– قبل از هر چیز نیاز به تهیه یک پرینت نگاتیو از طرح مورد نظر خود دارید. نخست اقدام به کشیدن طرح مدار چاپی درون برنامه گرافیکی می باشد .
– در مرحله بعد، اقدام به حذف هر گونه چربی روی فیبر مسی با کمک سمباده نرم یا شستشوی آن نمایید.
– کشیدن لامینت روی فیبر مسی را می توان مهمترین قسمت این روش دانست. پس از جداسازی روکش نرم تر لامینت تا نیمه، آن را روی فیبر بگذارید و همانگونه که در حال جدا کردن بخش زیرین هستید، به چسباندن سمت دیگر لامینت روی فیبر بپردازید.
بعد از پایان کار ساخت برد مدار چاپی، با برعکس کردن فیبر، اقدام به برش لامینت های اضافی با تیغ نمایید.
سپس عمل نوردهی به لامینت را با کمک دستگاه UV انجام داده که معمولاً کمتر از 1 دقیقه زمان برای این کار در نظر گرفته می شود.
با گذشت 10-5 دقیقه، برای جداسازی لامینت های نور ندیده روی فیبر به آرامی دست کشیده و در آخر نیز عمل شستشوی فیبر را زیر آب انجام دهید.حال وقت اسیدکاری و حذف مس های قسمت نور ندیده برد مدار چاپی خواهد بود.

ساخت برد مدار چاپی با دستگاه CNC

ساخت برد مدار چاپی با دستگاه CNC

این روش ساخت PCB برای تولید PCB با حجم بالا مناسب است.
این روش نیازی به چاپ طرح روی فیبر مسی و همچنین اسید کاری ندارد. در این تکنیک پس از انتقال طرح برد مدار به کامپیوتر دستگاه CNC در قالب فایل های فرمت خاص، دستگاه طرح مورد نظر را بر روی فیبر مسی حک می کند.

همانطور که گفته شد برای ساخت PCB از روش های مختلفی استفاده می شود و می توانید سختی یا سهولت هر یک از این روش ها، امکانات موجود و سطح انتظار از سطح کیفی PCB حاصل را در نظر بگیرید. یکی از آنها را انتخاب کنید.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *